GÜNDEMDEN » 2014 » İKV HEYETİ, DIŞİŞLERİ BAKANI PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

Ocak 2014 tarihinde göreve gelen Ömer Cihad Vardan Başkanlığındaki İKV Yönetim Kurulu’nun Ankara temasları sürüyor.

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile biraraya gelen İKV Yönetim Kurulu, 22 Temmuz 2014 tarihinde Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

 

Komşu coğrafyalarda yaşanan son gelişmelerin, ülkemizin AB üyelik müzakereleri sürecine olan önemini bir kez daha hatırlattığı bugünlerde gerçekleştirilen bu görüşmelerde, İKV Yönetim Kurulu’nun çalışma programı ile ekonomik ve siyasi gündeme ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki İKV heyeti 22 Temmuz 2014 tarihinde Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutunda gerçekleştirilen görüşmeye İKV Başkanı Vardan’ın yanısıra, İKV Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mehmet Nuri Görenoğlu, Yürütme Kurulu Üyesi Hikmet Tanrıverdi, Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli, Denetçi Hasan Hüseyin Coşkun; TOBB AB Dairesi Başkanı Mustafa Bayburtlu ve İKV Genel Sekreter Yardımcısı Melih Özsöz katıldı. Görüşme kapsamında, İKV Yönetim Kurulu’nun çalışma programı ile ekonomik ve siyasi gündeme ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

İKV Yönetim Kurulu’nun 2014-2015 yılı arasında gerçekleştirmeyi öngördüğü faaliyetler hakkında Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na bilgi veren İKV Başkanı Vardan, 50 yıla yakın bir zamandır Türkiye-AB üyelik müzakereleri sürecine katkı veren bir kurum olarak, bundan sonraki süreçte de, sürece katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Bu çerçevede oluşturulan dört çalışma grubu ve faaliyetleri hakkında Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na detaylı bilgi veren İKV Başkanı, sürecin tekrar hızlanması için İKV olarak ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini ifade etti.

İKV’deki yeni değişimden memnuniyet duyduğunu belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İKV’nin Türkiye-AB ilişkileri konusunda odaklı ilişkileri yürüten ülkemizdeki tek ihtisas kurumu olduğunu ve bunun da çok değerli olduğunu söyledi.

Türkiye-AB ilişkilerinde teknik ve siyasi müzakere süreci yürütülürken, odaklı ve bağımsız kurumlar tarafından yapılan kamu diplomasisinin bundan sonra çok daha önem kazandığını hatırlatan Prof. Davutoğlu, Türkiye’nin AB sürecine gönül vermiş sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Sivil toplum örgütlerinin, Türkiye-AB üyelik müzakereleri sürecinde, Türkiye içinde ve dışında kamuoyu diplomasisi yapması gerektiğinin altını çizen Dışişleri Bakanı, Türkiye’de AB’ye olan güvenin uyandırılması konusunda da İKV ve benzeri sivil toplum örgütlerine büyük rol düştüğünü ifade etti. Davutoğlu ayrıca, Türkiye’nin AB açısından öneminin bilhassa bulunduğu coğrafyadaki son olaylar akabinde çok daha arttığını ve hassas bir durum aldığını vurguladı.

 

İKV heyeti, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte aynı akşam Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun iftar programına da katıldı. Ankara Palas Otelinde gerçekleştirilen iftar yemeğinde, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan ile TİM Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

 

 

 

 

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=458