GÜNDEMDEN » 2019 » PROF. CARLO DEGLI ABBATI IKV`Yİ ZİYARET ETTİ | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

Genova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Carlo degli Abbati, 12 Mart 2018 tarihinde İKV’yi ziyaret ederek, başta İKV Başkan Yardımcısı Haluk Kabaalioğlu ve İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas dâhil olmak üzere, İKV uzman kadrosuna konferans verdi.

Uzmanlarla interaktif bir şekilde ilerleyen konferansta Prof. Carlo degli Abbati, AB’nin son durumuna ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Konferansa AB’nin en büyük sorunlarından birinin toplumsal adalet olduğunu söyleyerek başlayan Prof. Carlo degli Abbati, sosyal adalet ihmal edildiği için demokratik dengelerin alt üst olduğunu ve mevcut sistemin parçalandığını belirtti. Buna örnek olarak da, 2004 yılında AB’ye üye olan Doğu Avrupa ülkelerinden 18 milyon kişinin doğudan batıya göç ettiğini, bu nedenle batı AB ülkelerindeki nüfus artarken, doğu AB ülkelerindeki nüfusun büyük oranda azalmasını gösterdi. AB’nin kurucularının ne koşulda olursa olsun kaçınmak istediği eşit olmayan kalkınmanın şuan AB’de görülebildiğini ifade eden Abbati, Almanya’nın sanayisini ilerleten tek AB ülkesi olarak süper güç haline geldiğini belirtirken, toplumsal adaletsizliğin diğer ülkelerin bu kadar gelişememesine ve göç vermesine neden olduğunu aktardı.

Abbati AB’de yükselen aşırı sağcı ve milliyetçi akımların AB’nin entegrasyon sürecine zarar verdiğini de söyleyerek, bu eğilimlerin ortak politikalar konulmasının önünde bir engel oluşturduğunu ifade etti. AB şüpheci partilerin baskın çıkması beklenen AP seçimlerinde, Pro-Avrupacı Yeşiller Partisi’nin dengeyi oluşturmak açısından kritik bir role sahip olduğunu vurguladı.

AB’nin yüzleştiği en büyük zorluklardan biri olan göç konusuna da değinen Prof. Carlo degli Abbati, AB’nin yaş ortalamasının 44 olduğunu ve her geçen gün daha da yaşlandığını dile getirdi. Bu nedenle, sorunlu ülkelerden gelen genç göçmenlerin ülkeye yarar sağlayacağını aktardı.  Fakat göçmen politikasının da, ülkeden ülkeye ya herkese açık bir politika ya da Orban’ın yürüttüğü gibi göçmen karşıtı politikalar olarak değiştiğini söyledi. İki yaklaşımın da yanlış olduğunu belirten Abbati, ülkelerin göç konusunda ortak ve rasyonel bir yaklaşıma sahip olması gerektiğini ifade etti.

Brexit konusunda da bazı görüşler bildiren Abbati, Birleşik Krallık’ın kendi içerisinde bazı sorunlar yaşadığı ve anlaşmasız Brexit senaryosunun gerçekleşebileceği görüşlerini paylaştı. AB’nin kendi savunma mekanizmasını kurma emellerine en çok karşı çıkan üye ülkelerden biri olan Birleşik Krallık’ın AB’den çıkmasıyla bu konuda da ilerleme kaydedilebileceğini söyledi. AB’nin kendi içerisindeki bütünlüğünü korumakta sorunlar yaşadığını belirten Prof. Carlo degli Abbati, yakın bir süre içerisinde Batı Balkan ülkelerinin AB’ye girmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Soru ve cevaplarla ilerleyen konferansta AB bütçesi, transatlantik ilişkiler, Afganistan ve Libya’daki durum ve Çin’in AB’deki nüfuzu da tartışıldı.

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=3405