GÜNDEMDEN » 2018 » İKV GENEL SEKRETERİ TÜSİAD PANELİNDE KONUŞTU | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, 26 Nisan 2018 tarihinde TÜSIAD Dış Politika Forumu tarafından düzenlenen Türkiye-AB: Sorunlar, Fırsatlar ve Senaryolar başlıklı panelde konuştu. Dış Politika Forumu Direktörü ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yılmaz yönetimindeki toplantıda TÜSİAD Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası ve AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Selim Yenel açış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Açış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Kaygusuz tarafından Türkiye-AB ilişkilerinin olası gelecek perspektiflerine ilişkin hazırlanan araştırma raporunun bulguları katılımcılarla paylaşıldı; rapor tanıtımını takiben ise panel oturumu düzenlendi. Prof. Dr. Hakan Yılmaz’ın oturum başkanlığını yürüttüğü panelde, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Nas, Emekli Büyükelçi Selim Kuneralp, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Zihnioğlu ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kaygusuz, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumunu ve geleceğini, değerler-çıkarlar ikilemi çerçevesinde ele aldı.

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Nas, yaptığı konuşmada, Türkiye’de kamusal alanda mevcut olan "gerileyen AB" algısının gerçeklikle uymadığını ifade ederken, AB’nin “yakınlaşan birlik” vizyonunu kaybetmediğini, bir dönüşüm içerisinde olduğunu değerlendirdi.  Doç. Dr. Nas, böyle bir atmosferde, Türkiye’nin AB üyelik hedefini kaybetmemesi gerektiğinin altı çizildi. Türkiye’nin üyelik hedefinin devam etmesi gerektiğini vurgularken Nas, çıkarlar açısından da stratejik açıdan da üyeliğin yüksek öneminin altını çizdi ve kamusal alanda üyeliğe inancın tazelenmesi gerektiğini vurguladı.

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=3179