GÜNDEMDEN » 2018 » İKV BAŞKANI BULGARİSTAN DÖNEM BAŞKANLIĞI VESİLESİYLE VERİLEN RESEPSİYONA KATILDI | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 9 Ocak 2018 tarihinde Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky tarafından, Bulgaristan’ın AB Konseyi dönem başkanlığını devralması vesilesiyle Ankara’da Erimtan Müzesi’nde verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda, Büyükelçi Neynsky Bulgaristan Dönem Başkanlığı’nın önceliklerini açıkladı. Neynsky’nin yanında, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger açış konuşması yaptı. Açış konuşmaları sonrasında, sanatçı Theodosii Spassov’un konseri gerçekleştirildi.

Türkiye'nin Bulgaristan'ın yakın komşusu ve NATO müttefiki olmanın yanı sıra AB'ye aday bir ülke olduğunu belirten Büyükelçi Neynsky, AB dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın Türkiye ile tüm iletişim yollarının açık olması için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Neynsky, göçmen krizi ve terör saldırılarının Avrupa’nın tehditlere ne kadar açık olduğunu gösterdiğini ifade ederek, “Biz farkındayız ki bugün yaşadığımız zorluklar ancak ortak çaba ile çözülebilir ve hepimizin ortak isteği iyi hayatlar sürdürebilmektedir. Bu amaca hep beraber ulaşabilmek için ortak bir siyasi vizyon, bağlılık ve cesarete ihtiyacımız var. Daha istikrarlı bir Avrupa’yı hep birlikte inşa edebiliriz” dedi.

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin konuşmasında, AB’nin genişleme sürecinin inandırıcılığına dikkat çekti ve Bulgaristan'dan Türkiye'nin adaylığıyla ilgili somut ve yapıcı bir yaklaşım beklediklerini belirtti.

Şahin, "Bulgaristan'ın dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile AB arasında bir zirve düzenlemek, mevcut sorunların bu zirvede tartışılmasını ve karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesini sağlamak önemli bir adım olacaktır. Türkiye ve AB'nin ortak bir bölgede ortak bir geleceği olduğu unutulmamalıdır" dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger ise, Bulgaristan’ın dönem başkanlığı programının Avrupa kıtasında refah ve istikrarın sürdürülmesini hedefleyen “AB rüyasını geliştirmeye devam etmek” olduğunu ifade etti. Berger, bu çerçevede ekonomik kalkınma ve sosyal bütünlük, Avrupa için istikrar ve güvenlik ve dijital ekonomi ile ilgili becerilerin geliştirilmesinin önemine dikkati çekti. Berger, gelecek 6 ay boyunca Bulgaristan’ın dönem başkanlığı hedefinin başarılı olması için beraber çalışacaklarını bildirdi.

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=2088