GÜNDEMDEN » 2017 » İKV GENEL SEKRETERİ PARİS BOSPHORUS ENSTİTÜSÜ YILLIK SEMİNERİNDE KONUŞTU | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, 19 Ekim 2017 tarihinde, Paris Bosphorus Enstitüsü 8’inci Yıllık Semineri’nde bir konuşma gerçekleştirdi. “Türkiye-Fransa-Avrupa Birliği: Ayarları Güncellemek?” temasıyla düzenlenen Paris Bosphorus Enstitüsü seminerinde; küreselleşmenin etkileri, Avrupa bütünleşmesinin geleceği ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı. İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Nas, seminerin Türkiye-Fransa-AB ilişkilerini konu alan panelinde gerçekleştirdiği konuşmada, AB’nin geleceği tartışmaları ışığında, Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini ve Avrupa bütünleşmesinin geleceğini inşa edecek isimlerden biri olarak gösterilen yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Fransa’nın ilişkilerde üstlenebileceği rolü ele aldı.

Türkiye-Fransa ilişkilerinin önemine değinen İKV Genel Sekreteri Nas, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi bir geçmişe ve güçlü ekonomik, sosyal ve kültürel bağlara dayandığına işaret ederek Fransa’nın, Türkiye-AB ilişkilerinin normalleştirilmesinde özel bir rol oynayabileceğini belirtti.

Dünyada eksen kaymalarının yaşandığını belirten ve gelecekte ekonomik dengelerin Avrupa’dan gelişmekte olan ekonomilere kayacağına dair öngörülere dikkat çeken İKV Genel Sekreteri Nas, böyle bir ortamda Türkiye ve AB’nin birbirileri için daha önemli hale geldiklerini işaret etti. Macron’un AB’nin destekçisi liderlerin başında geldiğini belirten Nas, AB’nin düşünsel boyutta yeniden yapılandırılmasına ve bütünleşmesine ihtiyaç bulunduğunu vurguladı ve bunun için AB’nin iki güçlü ülkesi Fransa ve Almanya ittifakının öneminin altını çizerek, AB’nin yeniden şekillendirilmesi ve bütünleşmesinde Almanya’nın ekonomik açıdan, Fransa’nın ise siyasi açıdan öncü rol oynadığını ifade etti.

Türkiye’nin katılım müzakereleri sürecinde son dönemde yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Nas, sivil toplumun ilişkilerin geliştirilmesinde aracı ve katkı sağlayan bir rolü olduğunu vurguladı.

 

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=1995