GÜNDEMDEN » 2017 » ALMAN MAKAMLARINI TÜRKİYE’YE YÖNELİK DUYARLI DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ | İKV - İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

Geçtiğimiz gün Sayın Cumhurbaşkanımızın resmini içeren provokatif bir enstalasyon çalışmasının Almanya’da Federal Başbakanlık binası önünde sergilenmesi, Türkiye’ye yönelik duyarsız ve saygısız bir tavır örneği oluşturmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik şiddet içeren bu enstalasyonun Federal Başbakanlık binası önünde sergilenmesi provokatif bir eylemdir.  Bir sivil toplum örgütü olarak bu eylemi kınıyor ve Alman makamlarını, bu gibi ifade özgürlüğü sınırlarını aşan, dost ve müttefik bir ülkenin siyasi liderini rencide eden konularda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler oldukça eskiye gitmekte olup, ekonomik, sosyal, siyasi ve askeri alanda köklü bağlar oluşturmaktadır. NATO üyesi olan iki müttefik ülke, Almanya’da yaşayan 3,5 milyona yakın Türkiye kökenli nüfus, yoğun ticari ilişkiler, yabancı yatırımlar ve AB gibi unsurları kapsayan bir çerçeve içinde işbirliği yürütmektedir. Bu işbirliğinin en iyi örneklerinden birini, geçtiğimiz yıl mülteci konusunda AB çerçevesinde varılan uzlaşma oluşturmuştur. Terörle mücadele, göçün kontrolü, rekabet gücü gibi birçok alanda Türkiye Almanya’nın önde gelen partneri ve güvenebileceği bir ülkedir. 

Bütün bu koşullar dikkate alındığında, iki tarafın karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkilerini yakın bir işbirliği içinde sürdürmeleri bekliyoruz.

Ayhan Zeytinoğlu

İKV Başkanı

https://www.ikv.org.tr/ikv.asp?id=1929